MINI Countryman Cooper S ALL4 2.0L 6MT AWD (192 HP)
2016–2020
189
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
| Fuel Tank | 51L |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1510kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |