MINI Countryman Cooper SD ALL4 2.0L 6MT AWD (143 HP)
2010–2014
141
bhp
Power
9.4
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.4s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1562mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1470kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 91V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |