MINI Countryman Cooper SE ALL4 1.5L 6MT AWD (224 HP)
2016–2020
221
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
123
mph
Top Speed
102.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 221bhp |
| Power | 164.8kW |
| Torque | 385Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 198km/h |
| Top Speed | 123mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 102.3mpg |
| Combined | 2.3L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1560mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 11735kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |