MINI Countryman John Cooper Works 1.6L 6AT (217 HP)
2014–2016
215
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
140
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 215bhp |
| Power | 160kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 225km/h |
| Top Speed | 140mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Urban | 10.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4133mm |
| Width | 1788mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1430kg |
| Boot Capacity | 351L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/45 R18 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs 307X24 |
| Rear Brakes | Discs 296X10 |