MINI Countryman John Cooper Works 2.0L 6MT AWD (231 HP)
2016–2020
228
bhp
Power
6.5
s
0–100 km/h
145
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.5s |
| Top Speed | 233km/h |
| Top Speed | 145mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4300mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1557mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R17 97W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |