MINI Coupe Cooper S 1.6L 6MT FWD (184 HP)
2011–2015
181
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
143
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 240Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.3L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3728mm |
| Width | 1683mm |
| Height | 1378mm |
| Wheelbase | 2467mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |