MINI Coupe Cooper SD 2.0L 6AT FWD (143 HP)
2011–2015
141
bhp
Power
8.2
s
0–100 km/h
128
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.2s |
| Top Speed | 206km/h |
| Top Speed | 128mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3728mm |
| Width | 1683mm |
| Height | 1378mm |
| Wheelbase | 2467mm |
| Kerb Weight | 1270kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |