MINI Coupe Cooper SD 2.0L 6MT FWD (143 HP)
2011–2015
141
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
134
mph
Top Speed
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 216km/h |
| Top Speed | 134mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3728mm |
| Width | 1683mm |
| Height | 1378mm |
| Wheelbase | 2467mm |
| Kerb Weight | 1165kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |