MINI Coupe John Cooper Works 1.6L 6AT FWD (211 HP)
2011–2015
208
bhp
Power
6.6
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
33.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 208bhp |
| Power | 155kW |
| Torque | 260Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.6s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.1mpg |
| Combined | 7.1L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.3L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3728mm |
| Width | 1683mm |
| Height | 1378mm |
| Wheelbase | 2467mm |
| Kerb Weight | 1275kg |
| Boot Capacity | 280L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R17 84W Rsc |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |