MINI Hatch 5 Doors Cooper S 2.0L 6AT FWD (192 HP)
2014–2018
189
bhp
Power
6.8
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
43.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141kW |
| Torque | 281Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.8s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 43.6mpg |
| Combined | 5.4L/100km |
| Urban | 6.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1240kg |
| Boot Capacity | 7872L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 95/55 R16 87W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |