MINI Hatch 5 Doors Cooper S 2.0L 6MT FWD (192 HP)
2018–2021
189
bhp
Power
6.9
s
0–100 km/h
144
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 189bhp |
| Power | 141.2kW |
| Torque | 280Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6.9s |
| Top Speed | 232km/h |
| Top Speed | 144mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.9L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1295kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55 R16 87W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |