MINI Hatch 5 Doors Cooper SD 2.0L 6AT FWD (170 HP)
2014–2018
168
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
139
mph
Top Speed
57.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 224km/h |
| Top Speed | 139mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 57.4mpg |
| Combined | 4.1L/100km |
| Urban | 4.7L/100km |
| Extra-Urban | 3.7L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 65202mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 95/55 R16 87W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |