MINI Hatch 5 Doors One 1.2L 6MT FWD (102 HP)
2014–2018
101
bhp
Power
10.1
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1198cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.1s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 65202mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 95/55 R16 87W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |