MINI Hatch 5 Doors One D 1.5L 6MT FWD (95 HP)
2018–2021
94
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
116
mph
Top Speed
65.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 187km/h |
| Top Speed | 116mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 65.3mpg |
| Combined | 3.6L/100km |
| Urban | 4.1L/100km |
| Extra-Urban | 3.3L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3983mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Kerb Weight | 1250kg |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |