MINI Hatch (R50) Cooper 1.6L 5MT FWD (116 HP)
2001–2006
114
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 148Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 200km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 5.4L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3627mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1075kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R15 H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |