MINI Hatch (R50) Cooper S 1.6L Turbo 5MT FWD (163 HP)
2001–2006
161
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
28
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 161bhp |
| Power | 120kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 218km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28mpg |
| Combined | 8.4L/100km |
| Urban | 11.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3655mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1140kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |