MINI Hatch (R50) Cooper S 1.6L Turbo 5MT FWD (170 HP)
2001–2006
168
bhp
Power
7.2
s
0–100 km/h
138
mph
Top Speed
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 168bhp |
| Power | 125kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.2s |
| Top Speed | 222km/h |
| Top Speed | 138mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3655mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1130kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/55R 16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |