MINI Hatch (R50) One 1.4L 6MT FWD (75 HP)
2001–2006
74
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
49
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 49mpg |
| Combined | 4.8L/100km |
| Urban | 5.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3627mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1175kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R15 84T |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |