MINI Hatch (R50) One 1.6L 5MT FWD (90 HP)
2001–2006
89
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Urban | 8.7L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3627mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1407mm |
| Wheelbase | 2466mm |
| Kerb Weight | 1040kg |
| Boot Capacity | 665L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |