MINI Hatch (R56) One 1.4L 6MT FWD (95 HP)
2006–2014
94
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1397cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 140Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.8L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 40L |
Dimensions & Weight
| Length | 3701mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1410mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 159L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65/R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |