MINI Hatch Cooper 1.3L 4MT FWD (63 HP)
1997–2000
62
bhp
Power
13.8
s
0–100 km/h
35.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1275cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 62bhp |
| Power | 46kW |
| Torque | 95Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.8s |
| Top Speed | 143km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.6mpg |
| Combined | 6.6L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3051mm |
| Width | 1410mm |
| Height | 1349mm |
| Wheelbase | 2040mm |
| Kerb Weight | 670kg |
| Boot Capacity | 116L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 145/70 R12 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |