MINI Hatch Cooper SE 135 Kw (184 HP)
2018–2021
181
bhp
Power
7.3
s
0–100 km/h
93
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 181bhp |
| Power | 135kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.3s |
| Top Speed | 150km/h |
| Top Speed | 93mph |
Dimensions & Weight
| Length | 3874mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1365kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 / 45 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |