MINI Hatch One D 1.5L 6MT FWD (95 HP)
2018–2021
94
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
67.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1496cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 94bhp |
| Power | 69.9kW |
| Torque | 220Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 67.2mpg |
| Combined | 3.5L/100km |
| Urban | 4L/100km |
| Extra-Urban | 3.2L/100km |
| Fuel Tank | 43L |
Dimensions & Weight
| Length | 3820mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1415mm |
| Wheelbase | 2494mm |
| Kerb Weight | 1190kg |
| Boot Capacity | 212L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R15 84H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |