MINI John Cooper Works GP 2.0L 8AT FWD (306 HP)
2019–
302
bhp
Power
5.2
s
0–100 km/h
165
mph
Top Speed
32.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 302bhp |
| Power | 225.1kW |
| Torque | 450Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 5.2s |
| Top Speed | 266km/h |
| Top Speed | 165mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.2mpg |
| Combined | 7.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4006mm |
| Width | 1727mm |
| Height | 1425mm |
| Wheelbase | 2568mm |
| Boot Capacity | 278L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/35 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |