MINI MINI Clubman John Cooper Works 2.0L 6MT FWD (231 HP)
2019–
228
bhp
Power
6.3
s
0–100 km/h
148
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 228bhp |
| Power | 169.9kW |
| Torque | 350Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 6.3s |
| Top Speed | 238km/h |
| Top Speed | 148mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |