MINI MINI Clubman One 1.5 6MT FWD (102 HP)
2015–
101
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
44.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1499cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 101bhp |
| Power | 75kW |
| Torque | 180Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 44.4mpg |
| Combined | 5.3L/100km |
| Urban | 6.5L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4252mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1440mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1300kg |
| Boot Capacity | 360L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R16 91W |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |