MINI Paceman Cooper 1.6L 6MT FWD (122 HP)
2013–2016
121
bhp
Power
10.4
s
0–100 km/h
119
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1598cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 121bhp |
| Power | 90kW |
| Torque | 160Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.4s |
| Top Speed | 192km/h |
| Top Speed | 119mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.4L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1255kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/60 R16 |
| Front Brakes | 294 × 22Mm Vented Disc |
| Rear Brakes | 280 × 10Mm Solid Disc |