MINI Paceman Cooper SD ALL4 2.0D 6MT AWD (143 HP)
2013–2016
141
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
122
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 141bhp |
| Power | 105kW |
| Torque | 305Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 196km/h |
| Top Speed | 122mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4110mm |
| Width | 1786mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2596mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 331L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55 R17 91V |
| Front Brakes | 294 × 22Mm Vented Disc |
| Rear Brakes | 280 × 10Mm Solid Disc |