MITSUBISHI 3000 GT 3.0L V6 4AT AWD (225 HP)
1990–1993
221
bhp
Power
143
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 221bhp |
| Power | 165kW |
| Torque | 273Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| Top Speed | 230km/h |
| Top Speed | 143mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4559mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1280mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1450kg |
| Boot Capacity | 300L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/50Zr17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |