MITSUBISHI 3000 GT 3.0L V6 DOHC 24v 5MT (222 HP)
1990–1994
220
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
159
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 220bhp |
| Power | 164kW |
| Torque | 273Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 256km/h |
| Top Speed | 159mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1257mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1719kg |
| Boot Capacity | 161L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |