MITSUBISHI 3000 GT 3.0L V6 Turbo 6MT AWD (286 HP)
1994–2001
282
bhp
Power
5.9
s
0–100 km/h
155
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 282bhp |
| Power | 210.4kW |
| Torque | 407Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 5.9s |
| Top Speed | 249km/h |
| Top Speed | 155mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 14.2L/100km |
| Extra-Urban | 10.7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4564mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1245mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1730kg |
| Boot Capacity | 311L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55Vr16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |