MITSUBISHI 3000 GT SOHC 12v V6
1990–1994
160
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2972cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 160bhp |
| Power | 119kW |
| Torque | 249Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Dimensions & Weight
| Length | 4544mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1257mm |
| Wheelbase | 2469mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |