MITSUBISHI ASX / RVR / Outlander Sport 1.6L 2WD 5MT (117 HP)
2012–2016
115
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
114
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1590cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 115bhp |
| Power | 86.1kW |
| Torque | 154Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 183km/h |
| Top Speed | 114mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1260kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 98H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |