MITSUBISHI ASX / RVR / Outlander Sport 1.6L DI-D AWD 6MT (114 HP)
2016–2019
112
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
47
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1560cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 112bhp |
| Power | 83.8kW |
| Torque | 270Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 47mpg |
| Combined | 5L/100km |
| Urban | 5.6L/100km |
| Extra-Urban | 4.7L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4356mm |
| Width | 1811mm |
| Height | 1641mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1420kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55 R 18 V |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |