MITSUBISHI ASX / RVR / Outlander Sport 1.8L DI-D 2WD 6MT (116 HP)
2012–2016
114
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
117
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85.3kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 188km/h |
| Top Speed | 117mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 6.3L/100km |
| Extra-Urban | 4.5L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 419L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 98H |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |