MITSUBISHI ASX / RVR / Outlander Sport 1.8L DiD 4WD (116 HP)
2010–2012
114
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
45.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1798cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 300Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 45.2mpg |
| Combined | 5.2L/100km |
| Urban | 6.4L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1515kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |