MITSUBISHI ASX / RVR / Outlander Sport 2.0L FWD 5MT (150 HP)
2010–2012
148
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 197Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Urban | 9.8L/100km |
| Extra-Urban | 7.8L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1770mm |
| Height | 1631mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1370kg |
| Boot Capacity | 569L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/55R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |