MITSUBISHI ASX / RVR / Outlander Sport 2.2L DiD 4WD 6MT (150 HP)
2010–2012
148
bhp
Power
10.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
40.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2268cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 361Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 40.6mpg |
| Combined | 5.8L/100km |
| Urban | 7.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.1L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4295mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1615mm |
| Wheelbase | 2670mm |
| Kerb Weight | 1520kg |
| Boot Capacity | 416L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |