MITSUBISHI Carisma Sedan 1.8L 4AT FWD (115 HP)
1995–2004
114
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1834cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 161Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4435mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1405mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1160kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |