MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.3L 4AT FWD (75 HP)
1996–2004
74
bhp
Power
15.8
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 15.8s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Urban | 10.6L/100km |
| Extra-Urban | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3879mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 945kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |