MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.3L 4MT FWD (75 HP)
1988–1992
74
bhp
Power
12.3
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 102Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.3s |
| Top Speed | 163km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 930kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |