MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.3L 5MT FWD (75 HP)
1996–2004
74
bhp
Power
12.5
s
0–100 km/h
34.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1298cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 108Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 12.5s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34.1mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 9.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3879mm |
| Width | 1679mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2421mm |
| Kerb Weight | 920kg |
| Boot Capacity | 238L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |