MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.5L 4AT FWD (84 HP)
1988–1992
83
bhp
Power
14
s
0–100 km/h
97
mph
Top Speed
29.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1458cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 83bhp |
| Power | 62kW |
| Torque | 122Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 14s |
| Top Speed | 156km/h |
| Top Speed | 97mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29.4mpg |
| Combined | 8L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 960kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |