MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.5L 4AT FWD (90 HP)
1988–1992
89
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
26.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1468cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 126Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 26.1mpg |
| Combined | 9L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 940kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |