MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.5L 5MT (150 HP)
2008–2012
148
bhp
Power
7.4
s
0–100 km/h
131
mph
Top Speed
34
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1449cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 148bhp |
| Power | 110kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.4s |
| Top Speed | 211km/h |
| Top Speed | 131mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 34mpg |
| Combined | 6.9L/100km |
| Urban | 8.6L/100km |
| Extra-Urban | 5.7L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3879mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1519mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 1060kg |
| Boot Capacity | 221L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205 / 45R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |