MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.6L 4AT FWD (113 HP)
1992–1996
111
bhp
Power
11.6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 980kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |