MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.6L 5MT FWD (113 HP)
1992–1996
111
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1597cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 111bhp |
| Power | 83kW |
| Torque | 137Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 8.9L/100km |
| Extra-Urban | 5.6L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3960mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1359mm |
| Wheelbase | 2441mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 241L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |