MITSUBISHI Colt 3 Doors 1.6L GTi 5MT FWD (124 HP
1988–1992
122
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
121
mph
Top Speed
28.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1573cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 142Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 195km/h |
| Top Speed | 121mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 28.3mpg |
| Combined | 8.3L/100km |
| Urban | 10.5L/100km |
| Extra-Urban | 6.3L/100km |
| Fuel Tank | 50L |
Dimensions & Weight
| Length | 3950mm |
| Width | 1659mm |
| Height | 1379mm |
| Wheelbase | 2380mm |
| Kerb Weight | 1095kg |
| Boot Capacity | 314L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/70 R13 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |