MITSUBISHI Colt 5 Doors 1.1L 5MT (75 HP)
2008–2012
74
bhp
Power
13.3
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
42.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1124cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 74bhp |
| Power | 55kW |
| Torque | 100Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.3s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 42.7mpg |
| Combined | 5.5L/100km |
| Urban | 7L/100km |
| Extra-Urban | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 965kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65 R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |