MITSUBISHI Colt 5 Doors 1.3L 5MT (95 HP)
2008–2012
94
bhp
Power
11.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1332cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 94bhp |
| Power | 70kW |
| Torque | 125Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.7L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 46L |
Dimensions & Weight
| Length | 3940mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1549mm |
| Wheelbase | 2499mm |
| Kerb Weight | 970kg |
| Boot Capacity | 184L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/45 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |